Μπάσκετ: Το Ρέθυμνο «βούλιαξε» την Κύμη

To Ρέθυμνο (2-7) πήρε μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στην Κύμη (1-8) με 78-64 και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας. «Βυθίζεται» η ομάδα της Εύβοιας.

Το Ρέθυμνο μπήκε ορεξάτο στο ματς και με τον Τζόνσον έγραψε το 21-10 στο 6′. Η Κύημ αντέδρασε και με τον Σαγκς έριξε τη διαφορά στους 6 (23-17) στο 19′ με τρίποντο. Οι δύο ομάδες απέτυχαν να σκοράρουν στο τελευταίο λεπτό και έτσι παρέμεινε το 23-17 ως το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Τζόνσον με 5 σερί πόντους… εκτόξευσε το προβάδισμα του Ρεθύμνου στους 13 (40-27), αλλά ο Χόρτον μείωσε γρήγορα στους 10 (45-35). Τζόνσον και Πουλιανίτης σκόραραν για τρεις και διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (48-38). Οι Κρητικοί σούταραν με το εντυπωσιακό 8/12 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν γρήγορα στο ματς, αφού ο Χόρτον έκανε το 50-47 στο 23′. Η ομάδα της Κρήτης ανέβασε την απόδοση της προς το τέλος του δεκαλέπτου και με τον Χριστοδούλου αύξησε τη διαφορά στους 7 (59-52) στο 29′. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε για το 61-52 στο 30′.

Το Ρέθυμνο διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας, με τον Τζόουνς να κάνει το 68-58. O Mπαρτ κατάφερε να γράψει το 73-58, 2 λεπτά πριν το τέλος και εκεί το ματς «κλείδωσε». Η ομάδα του Ζιάγκου ανέβηκε στο 2-7.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64

Ρέθυμνο (Βαγγέλης Ζιάγκος): Τζόνσον 20, Χριστοδούλου 11, Μπαρτ Τζούνιορ 23, Ντάνιελς 5, Τζόουνς 11, Οικονομόπουλος 0, Σιγούνας 5, Καλογιαννίδης 0, Γλυνιαδάκης 0, Κλάντον 0, Ραζής 3, Μπράσι Ντέιβις 0

Κύμη (Ισίδωρος Κουτσός): Χόρτον 11, Σαγκς 19, Κάμφορ 0, Γουάσινγκτον 7, ΤζεΚουάν 14, Πουλιανίτης 6, Τσιάρας 0, Στυλιανού 5, Μαραγκός 2, Τουντζιαράκης 0, Μητσιμπόνας 0, Χόλμς 0