Βόλεϊ: Έκανε τη δουλειά στην Πόλη ο Ολυμπιακός

O Oλυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στη φάση των «8» του CEV Cup Ανδρών μετά τη νίκη με 3-1 σετ επί της BBSK στην Κωνσταντινούπολη.

Οι «ερυθρόλευκοι», με υπεροχή στην επίθεση και στο μπλοκ επικράτησαν δίκαια και χρειάζονται δύο σετ στην έδρα τους για να πάρουν την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ρεβάνς θα γίνει στο «Μελίνα Μερκούρη» στις 17 Ιανουαρίου 2019, στις 18.00. Ο νικητής στους «8» θα αντιμετωπίσει είτε τη βουλγαρική Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς είτε την νορβηγική Βίκινγκ Μπέργκεν.

O Ολυμπιακός από την αρχή του αγώνα είχε τον έλεγχο, με τους Κουμεντάκη και Μπέμε να εκφράζουν τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες. Από τον 10ο πόντο ξέφυγε με +2 και είχε τον έλεγχο στην υποδοχή του. Σταδιακά άνοιξε την διαφορά στο +4 (22-18) και πήρε το σετ με 25-22.

Με το σερβίς του Τερβαπόρτι ο Ολυμπιακός ξέφυγε 7-1 στο 2ο σετ και έβαλε τις βάσεις για το 2-0 σετ. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 15-12 αλλά ο Ολυμπιακός με τους Σμιτ, Μπέμε απάντησε με σερί 3-0 έκανε το 18-12 και το +6 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος (25-19).

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 3ο σετ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +2 (8-6), αλλά οι Τούρκοι με καλό μπλοκ-άμυνα και κόντρα επιθέσεις ισοφάρισαν 8-8 και προηγήθηκαν 14-12. Διατήρησαν το προβάδισμα του +2 μέχρι το 19-17 οπότε ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 19-19. Η BSSK ξέφυγε και 24-21, ο Ολυμπιακός μείωσε 24-23 αλλά το σετ έκλεισε για τους Τούρκους 25-23.

Στο 4ο σετ όπου η BBSK με σερί 4-0 ξέφυγε 13-9 και έδειχνε ικανή να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός στο καλύτερο σερί του στον αγώνα έκανε 6-0 και προηγήθηκε 16-13. Μέχρι το τέλος διατήρησε την διαφορά και κράτησε το πολύτιμο τρίποντο που του ανοίγει και το δρόμο για την πρόκριση.