Μπάσκετ: Πήρε το “θρίλερ” ο Χολαργός

Σε ένα ματς που πήρε αναπάντεχη τροπή στο τέλος, ο Χολαργός (4-5) επικράτησε του Ηφαίστου (4-5) με 65-62, για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα της Λήμνου επέστρεψε από το -16 κι έκανε μεγάλο comeback στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το πρώτο της «διπλό» στην κατηγορία.

Με το σκορ στο 63-62, ο Μπρέιζελτον έχασε καλάθι και ο Γκότσερ έκανε φάουλ στον Γιάνκοβιτς, ο οποίος επισφράγισε το τελικό 65-62.

Τα τρίποντα έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στον αγώνα, αφού ο Χολαργός ήταν από νωρίς εύστοχος στο ματς, κάτι που τον βοήθησε να πάρει προβάδισμα από νωρίς.

O αγώνας

Εφιαλτική ήταν η πρώτη περίοδος για τον Ήφαιστο (3/12 σουτ), αφού ο Χολαργός «χτύπησε» πίσω από τα 6.75μ κι έφτασε γρήγορα στο 11-1 (3′). Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος τα έψαλε στους παίκτες του στο τάιμ άουτ κι εκείνοι έβγαλαν αντίδραση για λίγο (11-7, 4′), αφού οι γηπεδούχοι συνέχιζαν στον ξέφρενο ρυθμό τους (20-11, 10′). Η είσοδος του Γόντικα βοήθησε την ομάδα της Λήμνου να… ξεκολλήσει λίγο (22-15, 12′), αλλά ο Χολαργός διατήρησε το υψηλό τέμπο και παίζοντας ωραίο μπάσκετ, κράτησε διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (34-24, 20′).

Στην τρίτη περίοδο ο Ήφαιστος προσπαθούσε να ροκανίσει την διαφορά, με τον Έβανς να κάνει το 48-38, με 2/2 βολές μετά από αντιαθλητικό του Χόκινς. Ο Μπρέιζελτον λίγο αργότερα έριξε την διψήφια διαφορά (48-40, 28′), αλλά ο Χολαργός παρέμεινε μπροστά (51-40, 30′), με τον Χόκινς να μετρά 10 πόντους.

Ένα σερί 9-0, με τρίποντο του Γκότσερ, δύο καλάθια του Σμιθ κι ένα του Έβανς (51-49, 32′), έφερε την ομάδα της Λήμνου μια… ανάσα από την ανατροπή. Οι παίκτες του Λυκογιάννη αντέδρασαν (59-49, 35′), αλλά ο Φρεϊμάνις, που δεν ήταν καλός μέχρι τότε, ευστόχησε σε τρίποντο για το 61-56 (38′). Μανωλόπουλος και Μπρέιζελτον έβαλαν δυο μεγάλα σουτ (63-62), Λοβ και Μπρέιζελτον έχασαν λέι απ και ο Γκότσερ χρεώθηκε με φάουλ στον Γιάνκοβιτς, που έκανε το 65-62 με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 34-24, 51-40, 65-62

Χολαργός (Αντρέας Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 3, Γιάνκοβιτς 20, Οκερέαφορ 8, Αγκμπελέσε 4, Χόκινς 17, Κόττας 2, Καμπερίδης 3, Σπυριδωνίδης 0, Τάλτον 4, Σκουλίδας 0, Καλαϊτζάκης 0, Λαβ 4

Ηφαιστος Λήμνου (Στέλιος Μανωλόπουλος): Μούρτος 3, Γκότσερ 7, Εβανς 12, Μπράζελτον 16, Φρειμάνις 7, Μανωλόπουλος 5, Σταμάτης 2, Διαμαντάκος 0, Χαριτόπουλος 1, Γόντικας 0, Γουίγκινς 0, Σμιθ 9